pirmdiena, 2013. gada 21. janvāris

OMNOMNOMNOM


Labi strādājoša gremošanas orgānu sistēma palīdz mums dzīvot labāk un veselīgāk. Cik daudz un dažādu ēdienu ir pasaulē! Cik atšķirīgi uz tiem reaģē dažādu cilvēku ķermeņi! Mūsu ķermeņa „caurulēm” nākas smagi strādāt, bet sabojāt tās var itin viegli.
Pati lielākā mūsu ķermeņa „caurule” ir gremošanas trakts. Ēdiens caur barības vadu nokļūst kuņģī, tad pa apmēram sešus metrus garo tievo zarnu aizkļūst līdz resnajai zarnai un tur gaida, līdz esam gatavi to izvadīt no sava ķermeņa. Pati gremošanas būtība slēpjas sīkās detaļās, kas sarežģītības ziņā pilnībā var konkurēt ar smadzenēs notiekošajiem procesiem. Tieši šo sīko detaļu pārzināšana ļauj saprast, kā mūsu ķermenis mijiedarbojas ar apkārtējo vidi, kā tas uzņem barības vielas un ūdeni.


Pamēģini sakārtot gremošanas sistēmas orgānus pareizajā secībā!

Kas īsti notiek katrā no gremošanas orgānu sistēmas daļām?


Mutes dobumā notiek barības mehāniska sasmalcināšana un sākas ķīmiskā šķelšana. Cilvēka siekalās esošais enzīms amilāze šķeļ ogļhidrātus. Enzīms lizozīms iznīcina mikroorganismus. Gļotviela mucīns salipina barību.
Kuņģa sula satur enzīmu pepsīnu un sālsskābi. Pepsīns šķeļ olbaltumvielas. Sālsskābe uzbriedina olbaltumvielas, veicinot to šķelšanu, kā arī iznīcina daudzus ar barību norītus mikroorganismus.
Divpadsmitpirkstu zarnā ieplūst aizkuņģa dziedzera un žults sula. Aizkuņģa dziedzera amilāze turpina šķelt cieti, aizkuņģa dziedzera tripsīns turpina šķelt olbaltumvielas, enzīms peptidāze, olbaltumvielas sadala līdz aminoskābēm. Divpadsmit pirkstu zarnā tauku pilienus mazākā pilītēs sadala žults. Žults veidojas aknās, bet uzkrājas žultspūslī. Emulģētos taukus šķeļ aizkuņģa dziedzera enzīms lipāze.
Tievās zarnas sienas dziedzeršūnas izdala zarnu sulu. Tā satur daudz enzīmu, kuri pabeidz barības vielu sašķelšanu. Tievajā zarnā notiek barības vielu uzsūkšanās. Ūdens un barības vielu uzsūkšanos veicina zarnu bārkstiņas, kuras palielina tievās zarnas virsmu. Caur gļotādas bārkstiņām barības vielas nonāk asinīs vai limfā.
Resnajā zarnā ūdens un sāļi uzsūcas, bet no nesagremotajām barības atliekām veidojas fekāliju masa. Nesagremotās uztura atliekas uzkrājas resnās zarnas beigu daļā - taisnajā zarnā un caur anālo atveri tiek izvadītas no organisma.







Bet tagad - pats jautrākais!

piektdiena, 2013. gada 18. janvāris

KAS NOSAKA MŪSU INDIVIDUALITĀTI


Bieži vien, sarunājoties ar cilvēkiem, mūs pārsteidz tas, cik mēs esam atšķirīgi. Mums ir ļoti atšķirīga uztvere, lēmumu pieņemšanas ātrums, pat kustību un reaģēšanas ātrums.
Tieši temperaments nosaka cilvēka reakciju uz ārējiem apstākļiem.Par temperamentu bieži vien dēvē cilvēka iedzimtas rakstura iezīmes, kas nosaka viņa psiholoģisko procesu norises dinamiku.  Tas zināmā mērā veido cilvēka raksturu, viņa individualitāti un kalpo par zināmu saistošo posmu starp organismu un izziņas procesiem. Tiek izdalīti četri vienkārši temperamenta tipi: sangviniķi, holēriķi, melanholiķi un flegmātiķi. Tīrā veidā temperamenti sastopami ļoti reti, parasti katram cilvēkam piemīt visi temperamenti, tikai dažādās proporcijās. 
Terminu “temperaments” ieviesa antīko laiku mediķis Klaudijs Galēns un tas cēlies no latīņu vārda “temperans”, kas nozīmē mērens. Savukārt pašu vārdu temperaments mēs varam tulkot kā “pienācīga daļu attiecība”. Hipokrāts uzskatīja, ka temperamenta tipu nosaka tas, kāds no šķidruma veidiem cilvēka organismā ir pārsvarā. Ja organismā ir vairāk asiņu, tad cilvēks būs kustīgs, proti, viņš būs sangviniķis, dzeltenā žults padarīs cilvēku par impulsīvu un karstasinīgu – holēriķi, melnā žults – par skumju un bailīgu, proti, melanholiķi, bet limfas pārsvars padarīs cilvēku mierīgu un lēnīgu, proti, par flegmātiķi.
Sangviniķis
Šī tipa cilvēki viegli pielāgojas jauniem apstākļiem, ātri atsaucas uz to, kas piesaista viņu uzmanību. Viņi lieliski kontrolē savas emocijas un labprāt ķeras klāt jauniem darbiem. Šī temperamenta tipa pārstāvjiem bieži mainās garastāvoklis, bet viņi vienmēr ir ļoti moži.
Sangviniķim piemīt tādas iezīmes, pēc kurām viņu vienmēr var izdalīt  no pārējās sabiedrības. Parasti šāda temperamenta tipa cilvēkiem ir ļoti plūdena un pārliecinoša gaita, kustības ir vieglas un ātras. Sangviniķi ir viegli atpazīt pēc lieliskās stājas un izteiksmīgiem žestiem. Šī temperamenta tipa cilvēkiem ir bagāta un organiska mīmika un žesti, bet valoda ir skaidra un skaļa.
Kā vienu no sangviniķu mīnusiem varētu minēt to, ka šī tipa cilvēkus var samērā ātri “izsist no sliedēm”, ja ārēji kairinātāji ilgi paliek nemainīgi. Līdzko mazinās emociju svaiguma sajūta, sangviniķi kļūst kūtri un vienaldzīgi.
Sangviniķa lēmumi bieži vien ir nepārdomāti. Viņa darbība ir maksimāli efektīva tikai tad, ja viņš būs aizņemts ar jauniem un interesantiem projektiem, kas radīs zināmu spriedzi un turēs viņu tonusā. Neaizmirstiet, ka šī temperamenta tipam raksturīgs divkosīgums, tāpēc viņa darbi vienmēr jākontrolē.

Holēriķis
Holēriķi ir viegli uzbudināmi un nelīdzsvaroti, pārslēgt viņu uzmanību ir samērā grūti. Viņi ir ļoti kustīgi, bieži vien krīt galējībās, viņu jūtas ir ļoti spēcīgas un izpaužas ļoti spilgti. Pie jauniem darbiem viņi ķeras klāt ar lielu degsmi, atdodot tiem sevi pilnībā, bet tai pašā laikā neadekvāts savu spēku novērtējums var novest pie straujas darbu tempu palēnināšanās. Šī temperamenta tipa mīnusi saistīti tieši ar nelīdzsvarotību, kuras dēļ rodas dusmu lēkmes, viegla aizkaitināmība, spēku izsīkums.
Holēriķu raksturīgākās iezīmes: šī tipa cilvēkiem bieži vien ir ļoti steidzīga valoda, spilgta un izteiksmīga mīmika. Holēriķiem grūti nosēdēt uz vienas vietas, viņi bieži vien lec kājās un maina pozu, daudz un strauji žestikulē. Viņu nelīdzsvarotā gaita ir samērā izaicinoša.
Neskatoties uz savu nelīdzsvarotību, holēriķi tie ir darbu mīloši un iniciatīvas pilni cilvēki. Viņiem bieži vien ir fantastiskas idejas, viņi ar lielu azartu pārvar grūtības. Bet, pārlieku aizraujoties, viņi var zaudēt kontroli, kā rezultātā var neadekvāti novērtēt savus spēkus. Lai nepieļautu darba tempa samazināšanos, šos cilvēku darbība ir jākontrolē, kā arī noteikti jānormē viņu darba diena.
Melanholiķi
Viņi ir pasīvi, neuzstājīgi, viegli ievainojami un ļoti minimāli reaģē uz ārējās vides iedarbību. Visbiežāk melanholiķi ir iegrimuši sevī, viņiem labāk patīk mierīgi, labi zināmi apstākļi. Šī temperamenta tipa cilvēku plusi – jūtu pastāvība un dziļums.
Šī temperamenta tipa cilvēkiem ir savaldīga, kaut gan samērā ātra gaita. Viņi ir iegrimuši savās domās, tāpēc var aizdomāties un palēnināt gaitu. Viņiem ir ļoti vāji un neizteiksmīgi žesti, bet strauji, jo viņi parasti jūtas ļoti neērti nepazīstamu cilvēku kompānijā. Viņu valoda ir lēnīga, bieži vien viņi stostās, tā rezultātā valoda ir nevienmērīga.
Ja melanholiķim ir ierīkota mierīga darbavieta, viņa darba spējas būs pārsteidzoši augstas. Ja šāds darbinieks tiks atbalstīts un viņam tiks nodrošināts mērens darba ritms, tad viņš spējīgs radīt brīnumus, taču viņš ļoti sāpīgi pārdzīvos jebkuru sarežģītu psiholoģisko situāciju. Melanholiķi ir ļoti jutīgi un vērīgi, šī iemesla dēļ viņi ir neaizstājami darbā ar personālu.

Flegmātiķi
Šī temperamenta tipa cilvēki ir uzstājīgi un neatlaidīgi, viņi pa dzīvi soļo līdzeni un mierīgi. Tie ir uzticami cilvēki, kurus grūti nokaitināt. Viņiem ir ļoti skopas emocijas, kā arī viņi ir ļoti mazrunīgi. Flegmātiķu trūkumi – viņi ļoti vāji reaģē uz apkārtējās vides kairinājumiem, lēni pārkārtojas, slikti kontaktējas ar cilvēkiem, nav attapīgi.
Flegmātiķi pārvietojas ļoti smagnēji, bet viņu gaita ir lēnīga, nesteidzīga. Viņi var ļoti ilgi saglabāt nemainīgu pozu. Žesti un mīmika ir ļoti skopa, tāpēc izlasīt kaut ko viņu sejā praktiski nav iespējams. Viņu valoda ir nesteidzīga, viņi ir mazrunīgi, tāpēc viņiem nepatīk lieki pļāpāt.
Sarežģītās situācijās šāda tipa cilvēki būs visuzticamākie darbinieki. Šī temperamenta tipa cilvēki nekad nestrīdēsies, jebkurā diskusijā viņi aprobežojas ar sarunas rezumējumu, turklāt meistarīgi ņemot vērā katras puses viedokli. Tie ir uzticami un rūpīgi darbinieki, kurus nav regulāri jākontrolē. Tikai nekādā gadījumā nedrīkst šī temperamenta tipa cilvēkam uzticēt darbu, kur būs nepieciešama iniciatīva.

Kā noteikt savu temperamenta tipu?