ceturtdiena, 2012. gada 24. maijs

Uz eksāmeniem - bez bailēm!


Bailes ir nepatīkamas emocijas, kas rodas kā atbildes mehānisms dzīvam organismam sastopoties ar draudiem vai sāpēm. Tās ir organisma dabiska reakcija, lai pasargātu to no sociālajiem un fiziskajiem apdraudējumiem un nāves, sagatavojot to uzbrukumam vai aizsardzībai.
 Baiļu spēcīgums ir atkarīgs no situācijas, kurā ir cilvēks, un paša cilvēka personības un pieredzes. Intensīvas bailes var radīt īslaicīgus fiziskus traucējumus: sirdsdarbības paātrināšanos, pastiprinātu svīšanu, drebuļus, apgrūtinātu izziņu.
Lai pārvarētu bailes, kā arī stresa, satraukuma vai nemiera stāvokli, svarīgākais ir atslābināties. To var veikt dažādos veidos.
Ūdens
Bradāšana pa ūdeni. Izmantojiet tuvākās pieejamās ūdenskrātuves. Tikai pirms tam pārliecinieties par to dziļumu un ūdens kvalitāti. Mājās to var darīt vannā pa ūdeni, kura temperatūra ir 10 – 15 grādi. Der arī ceļgalu apliešana ar aukstu ūdeni, silto un auksto pelžu maiņa jeb kontrastduša. Bet, ja ir iespējams – peldiet!
Dejošana
Varat to darīt viens pats mājās pie mūzikas. Iespējams apmeklēt deju nodarbības kādā deju kolektīvā. Bet vislabāk ir dejot ar partneri kādā ballītē vai klubā.
Ēšana
Ja ēšana nomierina – dariet to! Bet ēdiet saprātīgi – lietojiet uzturu ar sabalansētu kaloriju daudzumu.
Ja vienlaicīgi norit aktīvs mācīšanās process, tad atmiņas nostiprināšanai vispiemērotākie ir produkti ar augstu olbaltumvielu saturu (gaļa, zivis, biezpiens, pākšaugi, rīsi, auzu pārslas u.c.). Tās mums vajadzīgas, lai audzētu sinapses (saskares vietiņas, caur kurām tiek nodota informācija) starp atmiņas procesā iesaistītajām smadzeņu šūnām.
Produkti, kas nomierina un līdzsvaro: piens, siers, makaroni, banāni un melnā šokolāde
Medikamenti
Neaizraujieties ar nomierinošas vai uzbudinošas iedarbības ķīmisko preparātu un produktu lietošanu! Neliels uztraukums atbildīgos brīžos ir pat vēlams. Asinsritē izdalītais adrenalīns mobilizē ne tikai mūsu fiziskos, bet arī garīgos spēkus.
Vakaros, ja ir problēmas aizmigt – glāze silta piena vai piparmētru tēja būs vispiemērotākais līdzeklis.
Miegs
Pirms eksāmena noteikti guliet 7-8 stundas. Mācīšanās pēdējā naktī ir mazproduktīva. Bet, ja gatavošanās eksāmenam notikusi savlaicīgi, tad tieši miegā informācija mūsu smadzenēs tiek sakārtota „pa plauktiņiem”, lai vajadzīgajā brīdī varētu atrast visu vajadzīgo.
Un vispār, cilvēks ar savām sensorajām sistēmām (maņu orgāniem) ir iekārtots tā, ka viss, ko viņš dzīves laikā ir redzējis, dzirdējis vai kaut kādā citā veidā sajutis, tiek noglabāts smadzeņu dzīlēs. Pietiek pat ar nelielu adrenalīna devu, lai nepieciešamās zināšanas un prasmes varētu atrast un pielietot attiecīgajā brīdī.
Tāpēc dosimies uz eksāmenu bez bailēm, bet mazliet tomēr baidīsimies!:)

ceturtdiena, 2012. gada 17. maijs

Baktērijas


Baktērijas pavada cilvēku no šūpuļa līdz kapam. Kamēr embrijs atrodas mātes organismā, tas ir droši pasargāts no baktērijām. Taču jau dzimšanas brīdī pirmie dzīvie radījumi, ar kuriem cilvēks sastopas, ir baktēriju šūnas.
Pirmā patstāvīgā jaundzimušā darbība ir pirmais kliedziens un ar to saistītā elpošana. Ar pirmo ieelpu elpošanas ceļos iekļūst baktērijas. Ar pirmo mātes piena lāsi nonāk gremošanas sistēmā, kur pirmās nedēļas laikā pielāgojas un pēc tam paliek visu dzīves laiku. No pirmās sekundes pēc piedzimšanas baktērija pārklāj arī ādu.
Pēc cilvēka nāves iet bojā arī baktērijas, bet pirms tam veic kaprača funkcijas, noārdot to līdz minerālvielām.

Ļoti daudz baktēriju ir uz cilvēka ādas, matainajā daļā. Sevišķi daudz ir uz atklātas ādas. Blakus labdabīgajām baktērijām dzīvo patogēnās, pūšanas baktērijas. Praktiski uz ādas ir tas, kas ir apkārtējā vidē. Skaits mainās no ādas higiēniskā stāvokļa. Netīrumi un ievainojumi izsauc streptokoku un stafilokoku strutaino darbību.

Normāli asinīs un iekšējo orgānu audos baktērijas neiekļūst. Izņemot slimību gadījumus.
Baktēriju ir ļoti daudz uz gļotādām, kas robežojas ar ārējo vidi.
Elpošanas ceļos baktērijas nonāk no gaisa vides. Pastāvīgi deguna gļotādas iemītnieki ir stafilo-, pneimo-, streptokoki. Dziļāk – bronhiolas, alveolas ir sterilas. Patogēnās baktērijas augšējos elpošanas ceļos parasti tiek aizturētas un iznīcinātas. Uz ilgstošu dzīvi iemitināties ir spējīgas tikai tuberkulozi un difteriju izraisošās baktērijas.
Acs gļotādā dzīvo maz baktēriju. Parasti tas ir baltais stafilokoks un kserozes nūjiņa, kas ļoti līdzīga difterijas baktērijai.
Baktērijas dzīvo cilvēka mutes dobumā, zobu aplikumā, barības atliekās starp zobiem, augstleju gļotādā. Dažas sugas ir pielāgojušās patstāvīgai dzīvei mutes dobumā – dažādi koki, pienskābes baktērijas, vibrioni, spirohētas u.c.
Tuvāk kuņģim baktēriju skaits samazinās. Nelielā daudzumā ir sarcīnas, pienskābes baktērijas. Ja kuņģa sulas skābums zems – baktēriju vairāk. Vairumā gadījumu kuņģa čūlu izraisa tajā mītošās heliobaktērijas.
Tievajās zarnās baktēriju ir vēl mazāk. Tas izskaidrojams ar to, ka tievo zarnu sieniņām ir baktericīda iedarbība.
Resnā zarna ir ekoloģiskā niša daudzām baktērijām, kas savai barībai izmanto cilvēka barības atkritumus.1/3 daļa izkārnījumu sausnas ir baktērijas. Diennaktī no cilvēka organisma izdalās 18 000 000 000 000 baktēriju šūnu. Jaundzimušā resnā zarna ir sterila. Drīz sāk savairoties pienskābes baktērijas. 8-12 mēnešu vecumā parādās baktērijas, kas ir atkarīgas no tā, ar kādu barību bērnu baro.
Baktērijas izdala resnajā zarnā savas darbības galaproduktus, kas zināmā mērā saindē cilvēka organismu. Atindēšanu veic aknas. Līdzsvaru uztur arī pienskābes baktērijas, kas neļauj savairoties pūšanas baktērijām. Ir pierādīts, ka baktērijas arī sintezē vitamīnus C, B, K, PP. Baktērijas apgādā cilvēka organismu arī ar zināmu daudzumu enerģijas (6-9%), kas rodas baktērijām sašķeļot taukskābes resnajā zarnā.
Dzimumorgānu rajonā blakus jau zināmajām baktērijām dzīvo skābum izturīgās (acidofilās) nūjiņas. Līdzsvarota dzimumorgānu baktēriju sabiedrība neļauj savairoties patogēnajiem organismiem. Taču cilvēks pats šo līdzsvaru nereti izjauc, lietojot nepareizu uzturu, neatbilstošus higiēnas līdzekļus vai pārdozējot antibiotikas.

Patogēno baktēriju iekļūšana cilvēka organismā ne vienmēr izsauc saslimšanu. Svarīgs ir iekļuvušo organismu skaits un organisma imunitāte.



piektdiena, 2012. gada 11. maijs

MS PP prezentācija

Ejot līdzi laikam un apgūstot aizvien jaunas tehnoloģijas, lai ieinteresētu izglītojamos bioloģijas un veselības mācības apgūšanā, skolotāja nereti izdomā skolēnus pamocīt ar neikdienišķiem pārbaudes darbiem.
Microsoft Powerpoint prezentācijas. Vieniem tā ir "medusmaize", citi kasa pakausi, pieņemot šo izaicinājumu.
Piedāvāju nelielu ieskatu MS PP prezentāciju vērtēšanā, labākās un varbūt ne tik labās prakses piemēros.
Secinājumus atstāju jūsu ziņā. Gudrs cilvēks mācās no citu kļūdām.